close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  Dziękujemy wam, że trwacie w polskości i kultywujecie polskość – mówiła 7 maja wicemarszałek Senatu RP Maria Koc do białoruskich Polaków zgromadzonych w Grodnie na uroczystościach z okazji Dnia Polonii. W uroczystości wziął udział ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik

  Światowy Dzień Polonii i Polaków to stosunkowo młode święto w polskim kalendarzu, ale święto bardzo ważne” – mówiła w niedzielę w Grodnie wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Uroczystość z okazji przypadającego 2 maja święta, gromadzącą Polaków z różnych regionów Białorusi, zorganizował nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi.

   

  W uroczystościach w Grodnie uczestniczyli m.in. senator Grażyna Sztark, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz, członek komisji łączności z Polakami za granicą Wojciech Kossakowski i przewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bronisławski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia z Białegostoku i Warszawy. Obecni byli także ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i polscy dyplomaci z Grodna.

   

  Wicemarszałek przypomniała, że poza granicami kraju żyje obecnie ok. 20 mln Polaków. „Te 40 mln żyjących w Polsce i 20 mln poza jej granicami stanowią razem wielką polską wspólnotę” – powiedziała Maria Koc. Wicemarszałek zapewniała Polaków o polskim wsparciu, przypomniała, że sprawy Polonii powróciły do Senatu, a od ubiegłego roku działa Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu.

   

  „2 maja to także Dzień Flagi, na widok której, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, polskie serce zawsze drży. Chcę, żebyście wiedzieli, że Polska zawsze o was pamięta” – oświadczyła Koc przekazując władzom ZPB polskie godło państwowe.

   

  „Cieszę się, że Polacy tak pięknie świętują swoje związki z macierzą” – mówił ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik, zapewniając o wsparciu polskich władz dla białoruskich Polaków. Podkreślił, że działania RP nie są prowadzone „wbrew państwu białoruskiemu”. „Chcemy, by tak jak Białorusini mogą kultywować swój język i tradycje w Polsce – mogli to robić Polacy na Białorusi. Liczę, że taka filozofia będzie działać wszędzie tam, gdzie są Polacy i osoby o korzeniach polskich” – oświadczył Pawlik.

   

  Podczas uroczystości odbyły się występy zespołów z Grodna, Mołodeczna, Smorgoń, Lidy, Wołkowyska, Brześcia i Mińska.

   

  Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 r. „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków  za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.

  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie
  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie
  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie
  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie
  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie
  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie
  Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Grodnie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: