close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 listopada 2017

  Zastępca Ambasadora RP w Mińsku Michał Chabros oddał część poległym w bitwie nad Berezyną podczas rekonstrukcji zorganizowanej w niedzielę 26 listopada pod Borysowem w obwodzie mińskim.

  Z okazji 205. rocznicy bitwy nad Berezyną w miejscu historycznej batalii wojsk napoleońskich i rosyjskich w dniu 26 listopada odbyły się uroczystości rocznicowe. Na zaproszenie władz obwodu mińskiego przybyli na nie przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, stowarzyszeń historycznych i naukowych. „Przesłanie strasznej wojny jest wciąż ważne – pokoju nie można wywalczyć zbrojnie, pokój trzeba chronić” – powiedział otwierając uroczystość Wiktor Sirenko, zastępca gubernatora obwodu mińskiego.

  Uroczystościom oficjalnym pod pomnikami poległych żołnierzy obu walczących armii towarzyszyła inscenizacja bitwy z udziałem kilkudziesięciu grup rekonstruktorów z całej Europy. Wśród nich byli również rekonstruktorzy z Polski w barwach 2 pułku ułanów Xięstwa Warszawskiego. Mimo niesprzyjającej pogody inscenizację obejrzało kilka tysięcy osób.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: