close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 maja 2017

  W trakcie spotkania poświęconego rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino zaprezentowano film „Długa droga do domu” oraz książkę poświęconą Białorusinom w armii Andersa. Spotkanie odbyło się w środę 17 maja w mińskim Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

  Spotkanie otworzył ambasador Konrad Pawlik. „To kolejne potwierdzenie, że na stałe do kalendarza historycznego na Białorusi została wpisana pamięć o II Korpusie generała Władysława Andersa i o Białorusinach walczących w Wojsku Polskim” – powiedział ambasador Konrad Pawlik. Na wieczorze pamięci był również obecny zastępca ambasadora Wlk. Brytanii i inni dyplomaci.

   

  W swoim wystąpieniu ambasador podkreślił, że bitwa o Monte Cassino „weszła do historii polskich sił zbrojnych jako symbol nadzwyczajnego poświęcenia, odwagi i bohaterstwa”, miała również ogromne znaczenie dla przebiegu wojny, bo „otworzyła sojusznikom drogę na Rzym i przyspieszyła koniec kampanii włoskiej”. „Pochylamy głowy przed wszystkimi bohaterami tej bitwy i wszystkimi ofiarami II wojny światowej, niezależnie od narodowości i wyznania” – dodał Pawlik.

   

  Historyk Ihar Mielnikau, autor prezentowanej podczas wieczoru książki „Zapomniani bohaterowie”, poświęconej losom żołnierzy armii Andersa pochodzących z terenów dzisiejszej Białorusi, podkreślał ogromną wagę przywrócenia ich narodowej pamięci. „O tych żołnierzach z 2 Korpusu Polskiego i I Samodzielnej Brygady Spadochronowej długo trwało milczenie, większość z nich odeszła z tego świata zapomniana. Jako historyk i obywatel Białorusi chcę, żeby moi rodacy pamiętali każdego żołnierza, który walczył z nazizmem w czasie II wojny światowej – stwierdził Mielnikau. - Jeśli wspominamy żołnierzy walczących w Armii Czerwonej, to powinniśmy pamiętać także tych żołnierzy Wojska Polskiego pochodzenia białoruskiego, którzy walczyli z Niemcami pod Monte Cassino czy w Holandii”.

   

  O tragicznych losach andersowców, którzy powrócili po wojnie na radziecką Białoruś, opowiadał także prezentowany podczas spotkania film Uładzimira Bakuna, poświęcony walkom o Monte Cassino. Choć krewni przestrzegali ich przed powrotem, wielu uległo radzieckiej kampanii propagandowej i udało się do ZSRR. W 1951 r. na terenach radzieckiej Litwy, Białorusi i Ukrainy rozpoczęły się aresztowania byłych żołnierzy Andersa, większość została zesłana na Syberię, z której mogli powrócić dopiero w 1957 r. „W czasach radzieckich uważano, że ci ludzie nie brali udziału w wojnie, bo nie uczestniczyli w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (radziecko-niemieckiej w latach 1941-1945). To zaczęło się zmieniać dopiero w latach 90., ale proces przywracania pamięci o nich ciągle trwa” – powiedział Ihar Mielnikau.

  Wieczór pamięci bohaterów bitwy o Monte Cassino
  Wieczór pamięci bohaterów bitwy o Monte Cassino
  Wieczór pamięci bohaterów bitwy o Monte Cassino
  Wieczór pamięci bohaterów bitwy o Monte Cassino

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: