close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 kwietnia 2017

  Z okazji 120. rocznicy rozpoczęcia działalności artystycznej przez znanego malarza Ferdynanda Ruszczyca 19 kwietnia o godz. 18.00 w Narodowym Muzeum Sztuki przy ul. Lenina 20 w Mińsku odbędzie się wieczór pamięci poświęcony temu wybitnemu twórcy.

  Ferdynand Ruszczyc (1870-1936) pochodzący z Bogdanowa na ziemiach dzisiejszej Białorusi rozpoczął działalność artystyczną w 1897 r. po powrocie ze studiów w Petersburgu. Pejzaże rodzinnych okolic natchnęły go m.in. do stworzenia słynnego obrazu "Przed Kościołem" - jedynego, który jest obecnie w posiadaniu Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku. Obraz był częścią cyklu, sławiącego piękno rodzinnego Bogdanowa.

   

  Ferdynand Ruszczyc jest jednym z najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX w. łączącym Polskę i Białoruś. Związany z tzw. nurtem symbolicznym Młodej Polski często w swoich pracach wplatał wątki związane z ziemiami rodzinnymi. Był także wykładowcą akademii sztuk pięknych w Warszawie, Krakowie i Wilnie. Zawsze jednak wracał z podróży po świecie do swego ukochanego Bogdanowa, który stanowi stały motyw jego twórczości.

   

  Podczas spotkania zostaną m.in. odczytane fragmenty dzienników malarza oraz pokazane zdjęcia dawnego domu rodziny.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: