close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 kwietnia 2015

  Aktorzy z Białegostoku zaprezentują w maju na deskach Republikańskiego Białoruskiego Teatru Dramatycznego trzy spektakle.

  Fot. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki

   

  Białoruska publiczność będzie miała okazję obejrzeć: „Guguły”  Wioletty Grzegorzewskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, „Tango-Prohibicja” Macieja Zakliczyńskiego w jego reżyserii oraz „Shakespeare” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Bizuk.

   

  Teatr im. A. Węgierki będzie gościć w Mińsku dzięki owocnej współpracy z miejscowym Republikańskim Białoruskim Teatrem Dramatycznym, który w kwietniu zaprezentował w Białymstoku spektakle „Odwieczna pieśń” i „Rozerwane gniazdo”.

   

  Występy Teatru im. A. Węgierki z Białegostoku mają miejsce na Białorusi w ramach światowych obchodów 250. rocznicy powstania Teatru Publicznego w Polsce

   

   

  Dokładny repertuar TD w Mińsku:

   

  „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur: 14 maja, godz. 19.00,

   

  „Tango Prohibicja” Macieja Zakliczyńskiego w jego reżyserii, 15 maja, godz. 19.00,

   

  „Shakespeare” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Bizuk, 16 maja, godz. 19.00.

   


   

   

  Rok Teatru w Polsce

   

  Rok 2015 będzie rokiem święta polskiego teatru. Dokładnie 19 listopada 2015 obchodzić będziemy 250. rocznicę pierwszego przedstawienia zespołu założonego z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, a będącego zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego. Od lat uznaje się premierę komedii „Natręci” Józefa Bielawskiego daną w listopadowy wieczór 1765 roku za początek tak ważnej dla polskiego życia instytucji, jaką jest Teatr Narodowy, a zarazem początek dziejów instytucjonalnego teatru publicznego. W efekcie, w roku 2015 obchodzimy więc tak naprawdę dwie rocznice: 250 lat istnienia Teatru Narodowego w Warszawie i dwustupięćdziesięciolecie sceny publicznej w Polsce.

   

  W ramach Roku Teatru, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w całym kraju i przez cały rok prowadzone będą liczne i różnorodne projekty i inicjowane wydarzenia, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Instytut jest także realizatorem kilku własnych, kluczowych projektów jubileuszowych.

   

  Zapraszamy do świętowania razem z nami!

  Plakat_Tango_Prohibicja
  Shakespeare_plakat
  Guguly_plakat

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: