close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 czerwca 2019

  Koncert z okazji Dnia Polskiego zorganizowanego w ramach II Igrzysk Europejskich odbył się we wtorek 25 czerwca wieczorem w mińskiej Filharmonii Narodowej. Minister Adam Kwiatkowski odczytał skierowany do gości uroczystości list prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  „Niezmiernie się cieszę, że wśród imprez towarzyszących II Igrzyskom Europejskim w Mińsku znalazł się Dzień Polski, wydarzenie, uświetniające również obchody stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którym mam zaszczyt patronować” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do gości uroczystości, odczytanym przez sekretarza stanu w kancelarii prezydenta Adama Kwiatkowskiego. „Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na rangę spotkania w gronie znakomitych zawodników i działaczy sportowych z całego świata. To także prawdziwa muzyczna uczta” – odczytał słowa głowy państwa Kwiatkowski.

   

  W czasie koncertu Państwowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi pod batutą Rostislava Krimera oraz polski pianista Łukasz Krupiński wykonali utwory Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. Prezydent nazwał koncert hołdem wobec geniusza fortepianu Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej. Moniuszko urodził się 200 lat temu majątku Ubiel, który znajdował się niedaleko od Mińska, a rok 2019 Sejm RP ogłosił Rokiem Moniuszki. W październiku przypada z kolei 170. rocznica śmierci Chopina.

   

  „Muzykę określa się mianem uniwersalnego języka, dzięki któremu możemy się porozumiewać, poznawać i stawać sobie bliżsi – mimo wszelkich odmienności naszych rodzimych kultur i tradycji. Podobne cele stawia sobie nowożytny ruch olimpijski, krzewiący humanistyczne ideały rozwoju człowieka oraz przyjaznego współistnienia państw i narodów” – napisał prezydent. Przypomniał o polskich olimpijczykach, którzy swoimi dokonaniami na przestrzeni minionych stu lat „przypominali światu o naszym niezmiennym oddaniu sprawie wolności i suwerennej polskiej państwowości oraz o naszym zaangażowaniu na rzecz pokojowego ładu w Europie”.

   

  Wśród gości koncertu byli prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, polscy olimpijczycy i członkowie ich ekip, zagraniczni dyplomaci i przedstawiciele białoruskich władz. Adam Kwiatkowski podkreślił, że na widowni mińskiej filharmonii obecnych było wielu mieszkających na Białorusi Polaków. „To jest ważne, że oni są zawsze obecni” – podkreślił, dodając, że ich aktywność przyczynia się do promocji polskiej kultury na Białorusi. Koncert został zorganizowany przez PKOl i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, kierowane przez Elżbietę Penderecką. Honorowy patronat nad nim objął prezydent RP. Wcześniej Kwiatkowski odwiedził Polskie Centrum Informacji Olimpijskiej, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej mniejszości. Minister spotkał się również z polskimi sportowcami, uczestniczącymi w II Igrzyskach Europejskich w Mińsku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: