close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 czerwca 2017

  Dwukrotną owacją na stojąco zakończył się uroczysty koncert z okazji 25. rocznicy podpisania traktatu o dobrosąsiedztwie pomiędzy Polską i Białorusią, który odbył się 29 czerwca. W mińskiej filharmonii wystąpili wybitni pianiści z Polski i Białorusi – Leszek Możdżer i Kirył Kieduk.

  „Gen. de Gaulle’owi przypisuje się słowa, że traktaty są jak róże i piękne kobiety – szybko więdną. Zawarty 25 lat temu pomiędzy Polską i Białorusią traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy przeczy tej opinii” – powiedział przed rozpoczęciem koncertu ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.

   

   

  Pawlik podziękował za obecność na koncercie pierwszej ambasador RP na Białorusi prof. Elżbiecie Smułkowej i byłemu ministrowi spraw zagranicznych Białorusi Piotrowi Krauczence, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w proces przygotowania i podpisania traktatu 23 czerwca 1992 r. 

   

  Piotr Krauczenka wspominał w swoim przemówieniu marzec 1992 r., kiedy w Warszawie podpisywał pierwsze dokumenty międzypaństwowe jako minister spraw zagranicznych niepodległej Białorusi. Podkreślił, że oba kraje łączą długie tradycje braterstwa i współpracy, ocenił, że Białoruś powinna opierać się równie silnie na przyjaźni z sąsiadami na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Polskę nazwał „liderem świata słowiańskiego”, ponieważ udało jej się zapewnić rozwój, stabilność i dobrobyt obywateli. „Mamy czego się uczyć i jesteśmy gotowi się uczyć od naszych polskich przyjaciół” – stwierdził.

   

  „Wierzę, że relacje między naszymi krajami będą dobre, konkretne i przyjacielskie” – stwierdziła a z kolei 86-letnia prof. Elżbieta Smułkowa. „Chciałabym życzyć naszym krajom wzajemnego zaufania, poważnego podejścia do podpisanych dokumentów i realnego partnerstwa” – dodała.

   

  Uroczysty koncert  jubileuszowy z okazji 25-lecia traktatu o dobrosąsiedztwie i przyjaznej współpracy  pomiędzy Polską i Białorusią zorganizowały Ambasada RP i Instytut Polski w Mińsku. Wzięli w nim udział dwaj wybitni pianiści z obu krajów – Leszek Możdżer i Kirył Kieduk, którym towarzyszyła Białoruska Państwowa Orkiestra Kameralna.

   

  W czasie koncertu brzmiały m.in. utwory Fryderyka Chopina i białoruskiego kompozytora Alaksandra Litwinouskiego. Możdżer zagrał szereg własnych kompozycji, zaś kulminacją wieczoru było wspólne wykonanie Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego i białoruska ludowa „Kupalinka”  w oryginalnej aranżacji autorstwa Możdżera i Kieduka.

   

  Organizację koncertu wsparła finansowo polska firma Amica.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: