close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 października 2016

  Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Giedroycia przyznawanej przez białoruski PEN-Club dla najlepszej książki w języku białoruskim został Maks Szczur, autor powieści „Zakończyć Gestalt”.

  Drugie miejsce zajął Algierd Bacharewicz za książkę „Biała mucha, zabójca mężczyzn”, a trzecie Andrej Adamowicz za „Tłuściocha i leszcza”. Główną nagrodę wręczył Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.

   

  Była to już piąta edycja nagrody im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez białoruski Pen Club przy wsparciu Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Mińsku. Sponsorem głównej nagrody jest Idea Bank.

   

  „Cieszę się, że Nagroda Literacka im. Jerzego Giedroycia ma już pięć lat. Dzięki niej do kanonu literatury białoruskiej trafiło wiele wybitnych dzieł” – mówił, otwierając uroczystość ambasador Konrad Pawlik. Dodał, że „zwycięzcami są wszyscy uczestnicy, bo trzeba odwagi, by wziąć udział w tak trudnym konkursie”.

   

  Na krótkiej liście pretendentów do nagrody znalazły się jeszcze „Obudzić się rano w swoim kraju” Walancina Akudowicza, „Ruch” Alesia Paszkiewicza i „Dużo Czesława Miłosza, trochę Elvisa Presleya”, którego autorką jest Tania Skarynkina.

   

  Ceremonię wręczenia nagród prowadził szef białoruskiego PEN-Clubu Andrej Chadanowicz.

  giedroyc1
  giedroyc2
  giedroyc3
  giedroyc4
  giedroyc5
  nagroda_giedroycia2016

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: