close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

 • 6 lutego 2015

  Wystawę prac polskiego grafika w Pałacu Rumiancewych i Paskiewiczów można zwiedzać do 22 marca br.

   

  Udział Ambasadora w uroczystości otwarcia wystawy stał się  pretekstem do spotkań z władzami regionalnymi i miejskimi. Podczas rozmowy z wiceprzewodniczącym homelskiego komitetu obwodowego B. Pirsztukiem oraz merem Homla P. Kiriczenko omówione zostały możliwości współpracy ekonomicznej. Władze obwodu zachęcały do większej aktywności polskich firm w regionie, wskazując przede wszystkim na sektor drzewny i meblarski, jako perspektywiczne gałęzie współpracy.

   

  Podczas spotkania wicegubernator B. Pirsztuk wręczył na ręce Ambasadora zaproszenie do udziału w dorocznym Forum Ekonomicznym w Homlu w maju br.

   

   

  Dzięki życzliwości rektora Prof. A. Rogaczowa, Ambasador spotkał się także ze studentami Homelskiego Uniwersytetu Państwowego. Podczas swobodnej dyskusji omówione zostały kwestie aktualnej polityki międzynarodowej oraz polsko-białoruskiej współpracy dwustronnej. Ambasador zapowiedział  plany utworzenia w Homlu polskiego centrum wizowego, które wpłynie na ułatwienie wzajemnych kontaktów.

   

   

   

  Głównym punktem programu był udział w uroczystościach otwarcia wystawy polskiego grafika Andrzeja Strumiłło w Zespole Pałacowo-Muzealnym w Homlu. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Polski w Mińsku, we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Galerią A. Strumiłło w Suwałkach.

   

  W wernisażu udział wzięli także: A. Gostew, Dyrektor Generalny Zespołu Pałacowo-Muzealnego, O. Toropowa, Dyrektor Muzeum, A. Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, J. Brzozowski Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, I. Muszczynko, Kierownik Galerii A. Strumiłło w Suwałkach, T. Adamski, Zastępca Dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku oraz A. Derska, sekretarz prasowy Ambasady.  

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: