close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA W OBIEKTYWIE

 • 14 września 2015

  Polscy dyplomaci zapalili w sobotę znicze w miejscach spoczynku polskich żołnierzy i policjantów.

  Pracownicy Ambasady RP w Mińsku odwiedzili w sumie osiem miejsc - cmentarzy, w których spoczywają żołnierze KOP, Wojska Polskiego oraz policjanci. Celem wyjazdu było upamiętnienie rocznicy powstania KOP oraz podziękowanie osobom, które opiekują się polskimi miejscami pamięci. Organizatorem programu był konsul Adam Kaczyński.

   

   

  W Wilejce oficer łącznikowy Policji wręczył Pani Ludmile Siergiej, przewodniczącej Wilejskiego Oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej, dyplom w podziękowaniu za trud włożony w opiekę nad polskimi grobami. Przekazał także drobne upominki uczniom języka polskiego, zaangażowanym na rzecz polskich kwater.

   

   

   

  Chargé d'affaires a.i. oraz oficer łącznikowy Policji oddali hołd przed odremontowywanym pomnikiem na cześć poległych w obronie granic Rzeczypospolitej Polskiej.

   

   

  W wyjeździe udział wzięli korespondenci Polskiej Agencji Prasowej oraz Polskiego Radia, którzy zrelacjonowali wydarzenie.

   

   

  Polscy dyplomaci odwiedzili także Miadzioł, gdzie w zeszłym roku udało się scalić, zdewastowany w 1939 roku przez wojska radzieckie, pomnik ufundowany w 15 rocznicę odzyskania niepodległości przez mieszkańców miasta.

   

   

   

   

  W Duniłowiczach pracownikom Ambasady udało się porozmawiać z proboszczem miejscowego Kościoła pw. Trójcy Świętej, który opiekuje się cmentarzem poświęconym w 1936 roku w obecności Prezydenta Ignacego Mościckiego.

   

   

   

   

   

  W Podświlu zapalone zostały znicze na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. W Podświlu w okresie międzywojennym znajdowała się jedna z najbardziej okazałych strażnic KOP. Cmentarz znajduje się obecnie w ruinie i wymaga pilnych prac remontowych.

   

   

   

   

  Ostatnim punktem programu była modlitwa na cmentarzu w Królewszczyźnie, odmówiona przez miejscowego proboszcza Jerzego Borowniowa.

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: