close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 sierpnia 2019

  Dyplomaci z Ambasady RP w Mińsku wzięli udział w objeździe grobów i miejsc upamiętnień polskich żołnierzy znajdujących się na terenie obwodu mińskiego zorganizowanego w niedzielę 11 sierpnia przez Związek Polaków na Białorusi.

  Pierwszym punktem objazdu były Kuropaty na obrzeżach Mińska, gdzie spoczywają ofiary represji z czasów sowieckich, w tym Polacy. „Myślimy dzisiaj o tych wszystkich, którzy walczyli o Polskę i zginęli za nią. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju” - mówił radca ambasady RP Marcin Wojciechowski. „Sierpień to szczególny miesiąc, w którym wspominamy ważne dla Polski daty – powstanie warszawskie, Święto Wojska Polskiego. Za chwilę będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września” – dodał Wojciechowski. „Każda ofiara powinna być upamiętniona i ustalona z imienia i nazwiska. Tak w Polsce rozumiemy pamięć i nasz obowiązek wobec przodków” – mówił dyplomata, dziękując Polakom z Białorusi za dbanie o miejsca pamięci.

   

  Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Wśród bezimiennych ofiar Kuropat są nie tylko osoby narodowości polskiej, które żyły w ZSRR i były represjonowane, ale także obywatele II RP, zamordowani w latach 1939-1941.

   

  Kilkudziesięcioosobowa grupa działaczy ZPB wraz z prezes Andżeliką Borys, członkiem zarządu Andrzejem Poczobutem oraz kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku - Markiem Pędzichem odwiedziła następnie Raków i Iwieniec niedaleko Mińska, gdzie znajdują się m.in. upamiętnienia Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania AK. W czasie całodniowego objazdu jego uczestnicy odwiedzili także inne miejsca związane z pamięcią żołnierzy AK, ale także Korpusu Ochrony Pogranicza, który 17 września 1939 r. jako pierwsza formacja przyjął uderzenie Armii Czerwonej, atakującej Polskę na mocy podpisanego z Niemcami paktu Ribbentrop-Mołotow. Na trasie objazdu znalazły się także kwatery żołnierzy, którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz mogiły policjantów, którzy zginęli podczas pełnienia służby .

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: