close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 lutego 2019

  Trwa rekrutacja do akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, afiliowanego z najlepszą na świecie uczelnią technologiczną - Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Do programu mogą aplikować startupy technologiczne z 15 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym m.in. z Białorusi. Projekt realizowany przez działającą w Polsce Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej wspierają czołowe polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Startupy, które zakwalifikują się do programu, zyskają szansę m.in. na nawiązanie komercyjnej współpracy z partnerami programu, dofinansowanie na rozwój działalności w kwocie do 50 000 Euro, a także ekspansję na rynku polskim i w USA. Aplikacje można składać do 3 marca na stronie www.mitefcee.org.

  Celem programu jest wsparcie najbardziej innowacyjnych startupów naukowo-technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami dużych przedsiębiorstw z branży finansowej, ubezpieczeniowej, energetycznej oraz Industry 4.0 oraz life science, a także doświadczeniem mentorów, którzy osiągnęli spektakularne sukcesy w biznesie międzynarodowym. Białoruś jest jednym z kluczowych krajów znajdujących się w obszarze zainteresowań akceleratora.

   

  - Od dłuższego czasu z ogromnym zainteresowaniem przyglądamy się białoruskiemu  ekosystemowi startupowemu. To kraj, w którym bardzo dynamicznie rozwija się wiele młodych firm technologicznych, których rozwiązania mogą okazać się bardzo interesujące dla dużych przedsiębiorstw z Polski, Europy Zachodniej i USA. Naszym celem jest m.in. ułatwienie im nawiązania wzajemnej, efektywnej współpracy - mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, która jest organizatorem programu MIT Enterprise Forum CEE i z sukcesem zrealizowała dotychczas pięć edycji programu MIT Enterprise Forum Poland.

   

  Startupom z Białorusi zostanie dedykowany zespół, który pomoże im rozwinąć działalność w Polsce. Przez trzy miesiące młodzi przedsiębiorcy będą dopracowywali swoje modele biznesowe, uzyskają dostęp do unikalnego know-how, zaplecza technicznego i technologicznego partnerów programu, a także dofinansowanie na rozwój działalności w kwocie nawet 50 000 Euro.

   

  Startupy z CEE na topie

   

  Program MIT Enterprise Forum CEE jest częścią globalnej sieci MIT Enterprise Forum, która posiada swoje oddziały
  w kilkunastu stanach USA, a także m.in. w Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Tajlandii, Turcji i Pakistanie. Do tej pory Polska była jedynym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym realizowano akcelerację startupów pod marką MIT Enterprise Forum.
  Od 15 stycznia do tego grona dołączy kolejnych czternaście państw: Białoruś, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Ukraina, Estonia, Litwa oraz  Łotwa.

   

  - Kraje Europy Środkowo-Wschodniej to obecnie jeden z najgorętszych rejonów, jeśli chodzi o rozwój startupów technologicznych i tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla różnych gałęzi przemysłu. Ze względu m.in na uwarunkowania historyczne oraz duże zróżnicowanie społeczno-gospodarcze rozwój ekosystemu startupowego rozpoczął się tu później
  niż w innych częściach świata. Kraje CEE bardzo szybko nadrabiają jednak zaległości i obecnie możemy obserwować dynamiczny rozwój unikalnych projektów z ogromnym potencjałem do komercjalizacji na rynkach narodowych

  i międzynarodowych– mówi Antoinette Mathews,  dyrektor MIT Enterprise Forum - Doskonałym tego przykładem jest chociażby ponad 100 startupów, które przeszły akcelerację w programie MIT Enterprise Forum Poland. To upewniło
  nas w przekonaniu, że warto otworzyć się z programem na kraje Europy Środkowo-Wschodniej –
  dodaje.

   

  Polska bramą do Europy i USA dla startupów technologicznych z Białorusi

   

  Akceleracja MIT Enterprise Forum CEE będzie realizowana w ścieżce ogólnej oraz czterech ścieżkach tematycznych: Zdrowie, Industry 4.0, Energy & Smart Buildings oraz Fintech & Insurtech. Partnerami  programu zaangażowanymi w pomoc startupom są rynkowi giganci m.in.

   

  • Adamed – jedna z największych i najbardziej innowacyjnych firm farmaceutyczno-biotechnologicznych w Polsce, której produkty dostępne są obecnie na 65 rynkach na całym świecie.
  • MCX – jeden z liderów rynku projektowania i wdrażania bezpiecznych rozwiązań teleinformatycznych oraz tworzenia dedykowanych aplikacji integratorskich.
  • PZU - największa instytucja finansowa w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, posiadająca ponad 20 milionów klientów.
  • Nationale-Nederlanden - jedna z największych grup ubezpieczeniowych działających na terenie Holandii, która posiada swoje oddziały w Polsce oraz w ponad 50 krajach na całym świecie, zarządzając aktywami ponad 60 milionów klientów.

   

  Startupy, które zakwalifikują się do projektu zyskują nie tylko szansę współpracy z nimi i przejście akceleracji zgodnie z modelem 24 kroków zdyscyplinowanej przedsiębiorczości rozwiniętym przez Williama Aulet’a, profesora Massachusetts Institute of Technology (MIT), ale również możliwość globalnego networkingu, konsultacji z prawnikami, rzecznikami patentowymi i coachami sprzedaży, a także nawiązania relacji biznesowych z potencjalnymi partnerami
  i inwestorami.

   

  - Do programu zapraszamy startupy technologiczne z Białorusi i krajów CEE, które dysponują innowacyjnymi rozwiązaniami, najlepiej już zweryfikowanymi przez rynek, ale również firmy na wczesnych etapach rozwoju. Naszym celem
  jest przyspieszenie rozwoju firm, które chcą się rozwijać na rynkach międzynarodowych, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, gdzie MIT Enterprise Forum CEE ma gęstą sieć powiązań biznesowych  –
  dodaje Łukasz Owczarek.  

   

  Partnerami głównymi programu są Adamed – firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów oraz  MCX - trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, w skład której wchodzą m.in. spółki z obszaru rozwiązań teleinformatycznych oraz energii odnawialnej.

   

  Partnerami wspierającymi: Cloud Technologies, LINK4, Nationale-Nederlanden, MDI Energia SA, Sollers Consulting oraz PZU. Partnerami merytorycznymi są Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Sandler Training – Twarowski & Posmyk, Crido, EU Patent, Extended Tools, Novismo,  TaxLab oraz Hasik Rheims & Partners. Organizacjami wspierającymi akcelerację są CMS Law.Tax, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Wrocławski Park Technologiczny.

   

  Realizacja programu wspierana jest grantem przyznanym Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 2.5 POIR Programy Akceleracyjne.

   

  Dodatkowe informacje:

  Aleksandra Knecht

  E-mail: aknecht@mnhtninc.com

  Telefon: 602 555 344

  www.mitefcee.org

   

  O MIT Enterprise Forum CEE

  MIT Enterprise Forum CEE jest częścią globalnej sieci MIT Enterprise Forum, afiliowanej z najlepszą na świecie uczelnią technologiczną - Massachusetts Institute of Technology. Celem programu jest wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami czołowych przedsiębiorstw oraz doświadczeniem polskich
  i międzynarodowych mentorów. Projekt realizowany jest przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej, która dotychczas pod marką MIT Enterprise Forum Poland zrealizowała z sukcesem pięć edycji program akceleracyjnego dla polskich startupów naukowo-technologicznych.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: