close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 grudnia 2018

  W piątek 14 grudnia w siedzibie mińskiego Press-Clubu Ambasador Artur Michalski i Dyrektor Instytut Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński spotkali się z dziennikarzami reprezentującymi białoruskie media oficjalne oraz niezależne. Spotkanie było okazją do podsumowania naszej pracy w kończącym się roku.

  W wydarzeniu uczestniczyło ok. 60 osób. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji pracy Ambasady i Instytutu Polskiego w tym roku. Ambasador Michalski podkreślił, że kończący się rok był bardzo aktywny w relacjach polsko-białoruskich, o czym świadczy wielowymiarowa współpraca oraz coraz większa liczba kontaktów nie tylko politycznych, ale także biznesowych, kulturalnych i naukowych. Przypomniał, że w ostatnich tygodniach Ambasada współuczestniczyła w realizacji szeregu wydarzeń gospodarczych, a celem współpracy obu krajów powinno być ponowne odkrywanie wzajemnego sąsiedztwa i traktowanie go jako szansa a nie zagrożenie.

   

  W wymiarze rozwoju relacji dwustronnych podkreślił wagę i znaczenie rozwoju lokalnej współpracy transgranicznej w tym również w obszarze projektów turystycznych. Zwrócił uwagę na uruchomione ostatnio wspólne polsko-białorusko-ukraińskie projekty transgraniczne, w tym także związane z modernizacją infrastruktury granicznej, ratowniczej, medycznej itp. Jako ważny element działalności ambasady, Ambasador Artur Michalski przedstawił współpracę rozwojową, w ramach której w 2018 roku zrealizowano 22 projekty rozwojowe z Białorusią na sumę ponad 2 mln euro. Ambasada w ramach dwustronnych projektów wspiera rozwój przedsiębiorczości i turystyki, a także cele społeczne, szkoły, pomagamy niepełnosprawnym i dzieciom.

   

  Podczas spotkania podkreślono także znaczenie aktywności kulturalnej, zwłaszcza w kraju, z którym łączy Polskę wiele postaci historycznych oraz świata muzyki, malarstwa czy literatury. W tym kontekście przedstawiono plany związane z jubileuszem 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, a także podsumowano wydarzenia związane z 220. rocznicą urodzin Adama Mickiewicza.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: