close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 września 2018

  16 września na brzegu malowniczego jeziora Absterna w miejscowości Zaczerewje (obw. witebski) otwarto „Mobilny camping” zrealizowany w ramach małego grantu Ambasady RP w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej.

  To jeden z siedmiu projektów małych grantów realizowanych w 2018 r. na terenie Republiki Białorusi i pierwszy już zrealizowany, co podkreślił Ambasador Artur Michalski, gratulując wykonawcy i zarazem partnerowi projektu – Państwowemu Dziśnieńskiemu Gospodarstwu Leśnemu – operatywności i szybkiej realizacji zadań projektowych.

   

  Za równowartość 40 000 EUR udało się m.in. przygotować stanowiska do parkowania na pięć kamperów, powstało także tyleż altanek dla turystów, którzy przyjadą do Zaczerewja kamperami. Zapewniono miejsce do rozbijania namiotów, zbudowano punkt sanitarny z toaletą i prysznicem, a także budynek administracyjny dla zarządzania i pobierania opłat od gości mobilnego kampingu. Obiekt jest monitorowany. Będzie na nim także wi-fi dla turystów.

   

  Proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Miorach ksiądz Krzysztof Miękina poświęcił obiekt, a dyrektor Państwowego Dziśnieńskiego Gospodarstwa Leśnego (Leschozu) Ihar Boczarenko oraz przewodniczący Miorskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Ihar Kuzniacou dziękowali Ambasadzie RP za sfinansowanie projektu, którego realizacja sprzyjać ma rozwojowi turystyki w całym regionie, nie tylko na terenie zarządzanym przez dziśnieński Leschoz.

   

  Na terenie rejonu (odpowiednik polskiego powiatu) znajduje się 88 jezior. Ambasador Michalski przypomniał, że zrealizowany projekt uzupełnia dwa inne, sfinansowane przez placówkę w latach 2016-2017 w sąsiednim Rejonie Brasławskim dla lepszego wykorzystania wielkiego potencjału turystycznego regionu.

   

  Otwarcie projektu „Mobilny camping” stanowiło ważny punkt w programie dorocznego powiatowego święta pod nazwą „Żurawie i żurawiny miorskiego kraju” («Жураўлі і журавіны Міёрскага краю»).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: