close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 września 2018

  Z udziałem białoruskiego wiceministra gospodarki Dzmitryja Matusiewicza podsumowano w sobotę 22 września w Kołodiszczach pod Mińskiem polsko-białoruski projekt rozwoju innowacyjnych form biznesu na wsi.

  W ramach projektu utworzono w tym roku centrum coworkingowe dla kobiet i dzieci. Panie będą szyły na profesjonalnych maszynach zakupionych w ramach grantu, a uczniowie będą zajmować się rękodziełem i szyciem, ale pod kątem biznesowym.

  Impreza odbyła się w ramach festiwalu „Tutejsza Gospodarka”, który od kilku lat organizowany jest przez Inkubator Przedsiębiorczości w Kołodiszczach, współpracujący z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego. Obie organizacje realizują w tym roku projekt finansowany przez polski MSZ w ramach Polskiej Pomocy na rzecz promocji biznesu na terenach wiejskich o wartości 300 tys. zł.

  W ramach projektu zakupiono niezbędny sprzęt oraz przystosowano pomieszczenia, a także zorganizowano serię seminariów o rozwoju biznesu na wsi.

  Od kilkunastu lat Inkubator w Kołodiszczach wspiera drobnych białoruskich przedsiębiorców z terenów wiejskich. „Niektóre z firm, które zaczynały u nas w przysłowiowym garażu są dziś prężnie rozwijającymi się biznesami zatrudniającymi po kilkadziesiąt osób” - mówi dyrektor inkubatora Sarhiej Najdowicz.

  W inkubatorze można tanio wynająć biuro oraz uzyskać konsultacje o zasadach prowadzenia biznesu. „Przedsiębiorczość prywatna wciąż na Białorusi raczkuje, dlatego tak ważne są dla nas doświadczenia i przykłady innych krajów, np. Polski” - wskazał Najdowicz.

  W ramach Festiwalu swoje wyroby prezentowali i sprzedawali rolnicy, rzemieślnicy, uczniowie. Dużo miejsca poświęcono także innowacyjnemu wykorzystaniu takich produktów jak len, konopie czy miód w kosmetyce oraz medycynie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: