close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 grudnia 2018

  Ponad 200 osób wzięło udział w spotkaniu Ambasady RP w Mińsku z białoruskimi organizacjami polonijnymi w środę, 12 grudnia. W spotkaniu wzięli też udział duchowni, dyplomaci oraz Polacy pracujący na Białorusi.

  Uroczystość szybko przybrała rodzinny i domowy charakter. Śpiewano polskie kolędy, dzielono się opłatkiem i kosztowano tradycyjne polskie potrawy wigilijne. Przybyłych na spotkanie powitał ambasador Artur Michalski, a gości zgromadzonych w restauracji pobłogosławił arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który korzystając z okazji przypomniał, że święta to przede wszystkim czas dla rodziny i bliskich, o czym często zapominamy w ferworze bożonarodzeniowych przygotowań.

   

  Spotkanie uświetniło wręczenie medali i nagród dla laureatów konkursu plastycznego ogłoszonego przez Wydział Konsularny Ambasady. Ta cześć spotkania rozpoczęła się od wręczenia medali Ministra Edukacji Narodowej RP za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju oświaty polskiej na Białorusi. Odznaczenia otrzymały Walentyna Skiba, Olga Kowar i Larysa Krywonosowa, która zabrała głos w imieniu odznaczonych. Powiedziała, że nauczaniu języka polskiego poświęciła swoje życie i choć jest to trudne i wymagające zajęcie, to jednak nie żałuje i cieszy się, że może w ten sposób kultywować wyniesione z domu rodzinnego zamiłowanie do polskiej kultury i tradycji.

   

  Ambasador Artur Michalski wręczył również pamiątkowe medale 100 Odzyskanie Niepodległości. Za oddanie sprawom Rzeczpospolitej Polskiej i Polaków na Białorusi, wielokrotną pomoc przy organizacji ważnych wydarzeń, związanych z historią, kulturą i tradycją Niepodległej, nieustanną troskę i opiekę nad miejscami pamięci medal otrzymała Helena Marczukiewicz oraz Maryna Repkina, która w swojej pracy społecznej nie ustaje w wysiłkach na rzecz promocji języka polskiego, polskiej kultury, tradycji i historii.

   

  Swoje pięć minut mieli również mali artyści, którzy przygotowali i wysłali swoje prace malarskie na konkurs "Wiersze malowane" ogłoszony przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku. Spośród 102 prac przysłanych m.in. ze szkół języka polskiego w Mińsku, ośrodka nauczania języka polskiego w Stołpcach, szkółki parafialnej w Wilejce i Witebsku, szkół w Wołożynie, Brasławiu i Mozyrzu jury wybrało 12 prac, które zostaną umieszczono w wydanym przez Ambasadę kalendarzu na 2019 rok. Nagrody wręczali Ambasador Artur Michalski i konsul Izabela Choińska. Nagodzone prace i laureaci zostali wymienieni w artykule, z 7 grudnia. (https://www.msz.gov.pl/pl/p/minsk_by_a_pl/aktualnosci/rozstrzygnieto_konkurs_plastyczny__wiersze_malowane_)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: