close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 stycznia 2017

  W dniu 9 stycznia 2017 Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał dekret „O ustanowieniu bezwizowego wjazdu i wyjazdu cudzoziemców” przez lotnisko w Mińsku na okres do pięciu dni. Przepisy weszły w życie 12 lutego.

  Zgodnie z dekretem Prezydenta Białorusi nr 8 „O ustanowieniu bezwizowego wjazdu i wyjazdu cudzoziemców” obywatele 80 krajów, w tym Polski, którzy przekraczają przejście graniczne „Port Lotniczy Mińsk”, mogą przebywać na terenie Białorusi bez wizy przez 5 dni. Nowe przepisy nie obejmują posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych.

  Do okresu 5-dniowego wlicza się dzień przylotu, jak i dzień wylotu z Mińska. Liczba wjazdów nie jest ograniczona, jednak pobyt obywateli polskich na terytorium Białorusi nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Przy tym liczby dni pobytu w ruchu bezwizowym oraz na podstawie wizy  sumują się.

  Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport , gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną – ok 25 euro) oraz ważne na terenie Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro.

  Ruch bezwizowy nie ma zastosowania wobec osób przybywających na Białoruś samolotami rejsowymi z Rosji, a także zamierzającym  lecieć na jedno z lotnisk w Rosji (rejsy te traktowane są jako rejsy wewnętrzne). Przekroczenie 5 dniowego terminu pobytu bez wizy będzie zagrożone sankcjami karnymi, w tym deportacją i grzywną o równowartości 550 euro.

  Zarządzenie weszło w życie 12 lutego 2017 r.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: