close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 grudnia 2018

  Konsulat Generalny RP w Chicago z głębokim żalem i smutkiem przyjął wiadomość o śmierci w dniu 24 grudnia 2018 r. porucznika Wacława Wierzbickiego, weterana II wojny światowej, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy gen. W. Andersa i uczestnika Bitwy o Monte Cassino.

  Uroczystości pogrzebowe porucznika Wacława Wierzbickiego odbędą się w najbliższą sobotę 29 grudnia 2018 r. w Chicago. Dzień przed pogrzebem tj. w piątej 28 grudnia, w godz. 15:00-20:00 będzie miało miejsce czuwanie przy Zmarłym w domu pogrzebowym.

   

  Wacław Wierzbicki urodził się w 27 maja 1922 roku w Janowiczach k/Klecka (obecnie Białoruś), był harcerzem. Po wybuchu II wojny światowej, w lutym 1940 roku wraz z rodziną został zesłany na Syberię. W 1941 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, utworzonych na terenie ZSRR. Z Armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy, walcząc pod Monte Cassino oraz wyzwalając Bolonię.  Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych Wierzbicki działał społecznie w środowisku polonijnym, w tym w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Przez 6 lat pełnił funkcję prezesa Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago.  Uczestniczył też w działaniach Stowarzyszenia Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Był inicjatorem i fundatorem odbudowy kościoła katolickiego pw. Trójcy Świętej w rodzinnym Klecku. Swoje bogate archiwum przekazał Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie.

   

  Wybrane linki:

  https://osa.archiwa.org/zbiory/PL_1001_OK_1893%20

  http://isakowicz.pl/dar-dla-kosciola-w-klecku-na-bialorusi/

  http://dziennikzwiazkowy.com/reportaze-2/budowa-kosciola-w-klecku-na-bialorusi/

  https://nowogrodczyzna.jimdo.com/dzieje-nowogr%C3%B3dczyzny/wykaz-poleg%C5%82ych/

   

  Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie oraz wszystkim bliskim Zmarłego.

  Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

   

  CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: