close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 września 2016

  Minister Witold Waszczykowski towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas debaty generalnej 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

  W debacie wzięły udział państwa członkowskie ONZ. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest zrównoważony rozwój. Na forum Zgromadzenia Ogólnego przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

   

  – Odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość to fundamenty zrównoważonego rozwoju, bez których jego realizacja nigdy nie będzie możliwa – oświadczył prezydent Andrzej Duda. – Prawa człowieka to także prawa rodziny. Ich realizacja oznacza również aktywne działanie na rzecz wsparcia wielopokoleniowego społeczeństwa, czego głównym instrumentem jest polityka prorodzinna – zaznaczył prezydent. Ocenił przy tym, że "tylko solidarna polityka rozwoju, czyli dbanie o dobrobyt wszystkich grup społecznych, nie tylko najsilniejszych, ograniczy ubóstwo i nierówności społeczne. Trzeba poprawiać jakość życia wszystkich obywateli".

   

   We wtorek w Nowym Jorku minister Witold Waszczykowski przeprowadził również szereg spotkań dwustronnych z ministrami spraw zagranicznych Nowej Zelandii, Andory, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iraku oraz Libanu. Spotkania poświęcone były omówieniu najważniejszych aktualnych problemów o charakterze globalnym. Minister rozmawiał także o współpracy dwustronnej. Ważnym tematem spotkań była ponadto promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

   

  – Dzisiaj wysłuchaliśmy ważnego wystąpienia Pana Prezydenta, który zwrócił uwagę na podstawowe fundamenty zrównoważonego rozwoju. Prezydent podkreślił również działania polskich władz na rzecz rodziny – ocenił szef polskiej dyplomacji.

   

  Minister podczas spotkania z dziennikarzami zwrócił uwagę na zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy oraz polskiej dyplomacji na rzecz promocji kandydatury Polski do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Rozmawiałem o tym podczas szeregu moich spotkań dwustronnych z ministrami spraw zagranicznych. W Nowym Jorku miałem okazję spotkać się również w kuluarach z szefami dyplomacji Turcji, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii. W rozmowie z ministrem Borisem Johnsonem zwróciłem ponownie uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Więcej o udziale polskiej delegacji w 71. Sesji Zgromadzenia Ogolnego NZ na stronie www.msz.gov.pl oraz www.prezydent.pl .

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: