close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 grudnia 2018

  Pierwszy tydzień grudnia śmiało nazwać można Tygodniem Polskiego Biznesu na Białorusi! 4 grudnia w Mińsku odbyło się seminarium poświęcone rynkowi opakowań w Polsce i Republice Białorusi. Dzień później w Parku Wysokich Technologii miała miejsce dyskusja na temat potencjału oraz możliwości współpracy obu krajów w sektorach IT, startupów i innowacji. Późnym popołudniem tego samego dnia odbyło się jubileuszowe X Forum Polskich Inwestorów na Białorusi.

  4 grudnia odbyło się organizowane przez Ambasadę RP w Mińsku oraz białoruskie Narodowe Centrum Marketingu i Koniunktury Cen seminarium «Rynek opakowań w Polsce i Republice Białorusi; Unii Europejskiej i Euro-Azjatyckiej Unii Gospodarczej – możliwości współpracy». Spotkanie niemal sześćdziesięciu przedstawicieli tego sektora gospodarczego z obu krajów: m.in. z Polskiej Izby Opakowań, przedstawicieli blisko trzydziestu firm z obu krajów – służyło poszukiwaniom możliwości współpracy podmiotów sektora z uwzględnieniem potencjału obu rynków i uwarunkowań międzynarodowych.

   

  5 grudnia miała miejsce konferencja “Building successful innovation ecosystems in Belarus and Poland. Sharing good practices and experiences”, zorganizowana wspólnie przez placówkę i Park Wysokich Technologii w tym „sercu” białoruskiego sektora IT i innowacji, zwanym też czasem białoruską „Doliną Krzemową”. Podczas wydarzenia zaprezentowany został potencjał sektorów wysokich technologii, innowacji i rozwoju startupów w obu krajach oraz odbyła się dyskusja na temat możliwości rozwoju polsko-białoruskiej współpracy w tych dziedzinach.

   

  Także 5 grudnia odbyło się X Forum Gospodarcze Polskich Inwestorów na Białorusi, które w bieżącym roku zorganizowane zostało  pn. „Polsko-białoruska współpraca gospodarcza  dzisiaj i jutro”. Doroczne Forum ponad 100 uczestników było okazją do spotkania przedstawicieli działających na Białorusi firm z polskim kapitałem, podsumowania mijającego roku, ale także możliwością porozmawiania o „jutrze”: inwestycji, działalności gospodarczej i handlowej. W spotkaniu, jak co roku, uczestniczą specjaliści i urzędnicy z kluczowych z perspektywy prowadzenia działalności biznesowej instytucji państwowych.

   

  Współpraca gospodarcza Polski z Białorusią staje się coraz ważniejszym wymiarem relacji dwustronnych. Mierzona liczbami – wielkością dwustronnego handlu, dynamiką inwestycji – wydaje się potwierdzać rosnące znaczenie biznesu w stosunkach dwustronnych obu krajów.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: