close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 czerwca 2017

  Delegacja sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą na czele z przewodniczącą Anną Schmidt-Rodziewicz złożyła w dniach 28-29 czerwca wizytę w Grodnie i na grodzieńszczyznie.

  W skład delegacji weszło 11 posłów, którym towarzyszył Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik oraz Konsul Generalny w Grodnie Jarosław Książek. Celem wizyty było zapoznanie się z sytuacją mniejszości polskiej na Białorusi i rozmowa na ten temat z miejscowymi władzami oraz przedstawicielami samej mniejszości.

   

   

  W środę delegacja spotkała się w Grodnie z władzami Związku Polaków na Białorusi oraz Polskiej Macierzy Szkolnej, z którymi rozmawiano głownie o sytuacji polskich szkół na Białorusi oraz nauczaniu języka polskiego.

   

  Odbyło się także spotkanie z metropolitą  grodzieńskim biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem oraz posłowie złożyli kwiaty na grobie Elizy Orzeszkowej, kwaterze Obrońców Grodna oraz na dawnym cmentarzu garnizonowym, gdzie znajdują się mogiły polskich żołnierzy oraz Krzyż Katyński.

   

  W czwartek odbyło się spotkanie delegacji z władzami Grodna i obwodu grodzieńskiego, podczas którego omówiono możliwości współpracy miedzy obu krajami, zwłaszcza w kontekście transgranicznym i sytuacji mniejszości. Polscy parlamentarzyści odwiedzili także miejsca pamięci na terenie obwodu grodzieńskiego.

   

  „Rozmowy z władzami można uznać za udane, ponieważ przedstawiliśmy jasno nasze postulaty i usłyszeliśmy deklarację, że będą poszukiwane pozytywne rozwiązania na szczeblu lokalnym” – podsumowała wizytę poseł Anna Schmidt-Rodziewicz.

  Tagi: Polonia

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: