close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 sierpnia 2015

  Najistotniejsze problemy gospodarcze makroregionu oraz relacje polityczne i biznesowe między Unią Europejską, Polską, a Europą Wschodnią będą omawiane w trakcie II Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (24-25 września 2015r.).

   

  Drugi Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 24-25 września 2015 r. Zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy – polityków, liderów życia gospodarczego, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, ekspertów i naukowców.

   

  Agenda Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015 obejmie zarówno problematykę geopolitycznych uwarunkowań rozwoju gospodarki na wschodzie Europy, kwestie bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej i transgranicznej czy znaczenie wielkich inwestycji infrastrukturalnych, jak i szczegółowe analizy ważnych obszarów gospodarki – energetyki, rynku rolno-spożywczego, usług medycznych, handlu, turystyki i hotelarstwa.

   

  Główne nurty tematyczne tegorocznej edycji wydarzenia to: Europa Wschodnia – gospodarka, współpraca, przyszłość, pogranicze – szanse w sąsiedztwie, regiony Polski Wschodniej – horyzont 2020 oraz biznes w Polsce Wschodniej.

   

  Już po raz drugi odbędzie się także konkurs Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej, którego celem jest wskazanie 10 najciekawszych inwestycji komunalnych prowadzonych przez samorządy lub ich podmioty zależne, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki i regionu Polski Wschodniej. Statuetki dla najlepszych inwestycji komunalnych zostaną wręczone podczas uroczystej gali towarzyszącej II Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu.

   

  Organizator wydarzenia uhonoruje także 10 wyróżniających się pracodawców – firm z pięciu województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą rynku pracy.

   

  Miejscem dwudniowej debaty o najważniejszych problemach, ale również prezentacji potencjału gospodarczego Polski Wschodniej oraz pokazania wschodnich regionów jako pośredników w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy będzie ponownie Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

   

  Pierwszy Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku zgromadził w 2014 roku ponad tysiąc uczestników. Gościem honorowym największej debaty o gospodarce Polski Wschodniej był prezydent RP Bronisław Komorowski. W wydarzeniu udział wzięli także m.in.: Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Stanisław Ciosek, przewodniczący Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, członek Rady Ambasadorów Europejskiej Akademii Dyplomacji, ambasador RP w Moskwie w latach 1989-1996, Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i Szef Służby Celnej, Erich Kieck, dyrektor Capacity Building, Światowa Organizacja Celna, Anatoliy Makarenko, prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy, Jaroslav Neverovič, minister energetyki Litwy w latach 2012-2014, Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001, Antanas Śipavićius, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego i Piotr Woźniak, minister gospodarki w latach 2005-2007.

   

  Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku – debata o relacjach gospodarczych i handlowych między Unią Europejską i Wschodem Europy to naturalna kontynuacja i dopełnienie dotychczasowych edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego
  w Katowicach. Organizatorem obu konferencji biznesowych jest Grupa PTWP.

   

  ***

   

  Wschodni Kongres Gospodarczy [Eastern Economic Congress – EEC] w Białymstoku to poświęcony najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około tysiąca gości z Polski i z Europy.

   

  Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej, organizowanej od 2009 roku, uznanej za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.

   

  ###

   

  Więcej informacji o Wschodnim Kongresie Gospodarczym www.wschodnikongres.eu/pl/.

  Akredytacje: https://www.ptwp.pl/wkg/pl/media.html

  Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl

   

  Dodatkowe informacje dla mediów:

  Marta Stach, Imago Public Relations

  M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: