close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 stycznia 2019

  Wystawę „Wojna oczami dzieci” złożoną z rysunków polskich dzieci z 1946 r. otwarto w piątek 18 stycznia w Mińsku. Spotkanie rozpoczęło cykl obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez Ambasadę RP w Mińsku.

  „Dziś pamięć o wojnie nas zbliża, choć wcześniej wojna podzieliła Europę” - mówił podczas otwarcia wystawy Wiktar Bałakirau, prezes mińskiego Międzynarodowego Centrum Edukacyjnego imienia Johannes'a Rau'a. Ekspozycja przedstawia rysunki wysłane przez uczniów na konkurs polskiego Ministerstwa Oświaty „Wojna oczami dzieci” ogłoszony w 1946 r. „Można się tylko domyślać, dlaczego tych rysunków nie zaprezentowano bezpośrednio po ogłoszeniu konkursu. Być może były zbyt świeże, zbyt bolesne i przypominały zbyt tragiczne wydarzenia” - mówił radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. – Prezentujemy tę wystawę jako niezwykły dokument emocjami dzieci, które zawsze cierpią podczas wojen najbardziej. Mamy nadzieję, że taki dramat już nigdy się nie powtórzy”.

   

  Historie represji nazistowskich wobec polskich dzieci w czasie II wojny światowej przypomniała autorka projektu Elżbieta Iniewska. „W czasie II wojny zginęło 2,2 mln polskich dzieci, 200 tys. wywieziono do Niemiec w celu germanizacji, a ponad 700 tys. wywieziono na roboty przymusowe” – mówiła. W spotkaniu wzięli udział dawni więźniowie obozów koncentracyjnych i gett, którzy trafili do nich jako dzieci. Michaił Rozensztejn opowiedział, jak został uratowany jako półtoraroczne dziecko z getta w Białymstoku przez 24-letnią Polkę, która pośmiertnie została odznaczona tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jego matka zginęła, a ojciec odnalazł go po wojnie w Gdańsku.

   

  Wystawę rysunków polskich dzieci z 1946 r. uzupełniono o współczesne rysunki o wojnie wykonane przez uczniów mińskiej szkoły średniej nr 137. Na początku spotkania w związku z żałobą narodową w Polsce upamiętniono śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zmarł od ran zadanych przez zamachowca.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: