close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • NAGRODA LITERACKA IM. J. GIEDROYCIA

 •  

  Konkurs na najlepszy utwór literacki napisany w języku białoruskim odbywa się z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku od 2011 roku i zyskał już renomę oraz rozpoznawalność w białoruskim środowisku literackim.

   

  Pierwsza nagroda przyznana została w 2012 roku w Międzynarodowym Dniu Pisarzy (1 marca). Od tego czasu z sukcesem zakończyliśmy kolejne cztery edycje.

   

  Cykliczne wydarzenie organizowane jest we współpracy z  Pen Club’em, Związkiem Pisarzy Białoruskich oraz Instytutem Polskim w Mińsku. Celem Nagrody jest popularyzacja białoruskiej literatury oraz uhonorowanie postaci Jerzego Giedroycia, urodzonego w Mińsku polskiego publicysty, działacza emigracyjnego i wydawcy.

   

  Do składu jury co roku zapraszani się wybitni przedstawiciele białoruskiego i polskiego środowiska literackiego – znawcy literatury, krytycy oraz wybitni tłumacze. Honorowym przewodniczącym jury podczas ostatnich czterech edycji był Ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka.

   

  Każda edycja Nagrody kończy się uroczystą Galą, podczas której ogłaszany jest zwycięzca oraz zdobywcy dwóch kolejnych miejsc. W 2014 roku po raz pierwszy publiczność zgormadzona na gali mogła wskazać swojego faworyta konkursu.

   

  Nagroda im. J. Giedroycia cieszy się coraz większą popularnością i rozpoznawalnością wśród białoruskich mediów. Uroczystości wręczenia Nagrody są transmitowane każdego roku on-line przez Radio Svaboda, które w 2014 roku zostało wyróżnione, jako najlepszy partner medialny (było to pierwsze tego typu wyróżnienie wręczane od początku trwania konkursu).

   


  Zobacz także:

   

  Krótka lista tytułów w 2015 roku

   

   

  Relacja z Gali wręczenia IV edycji Nagrody Literackiej im. Giedroycia

   

  "Białoruska literatura zasługuje na to, żeby się nią interesować i w pełnym stopniu czerpać z jej bogactwa", zaznaczył podczas wystąpienia Ambasador Leszek Szerepka. Przeczytaj relację z wręczenia IV edycji Nagrody im. J. Giedroycia.

   

  Konferencja prasowa Ambasadora Leszka Szerepki

   

  Spotkanie z dziennikarzami było zapowiedzią uroczystej gali wręczenia Nagrody Literackiej im. J. Giedroycia za najlepszą prozę napisaną w języku białoruskim w 2014 roku.

   


  Strony internetowe, które warto odwiedzić:

   

  Oficjalna strona Nagrody Literackiej im. J. Giedroycia

   

  PEN Club

   

  Związek Pisarzy Białoruskich  

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: